
Magyarországon szinte ismeretlen átlagemberek körében az ordás palacsinta. Első kérdés általában: egyáltalán mi az az orda?
Az orda a tejsavóból, vagyis a túró, sajt, vagy akár vajkészítés során visszamaradt anyagból származik, ami rendkívül gazdag ásványi anyagokban tejcukorban, fehérjében. És bizony ásványianyag tartalma is rendkívül magas.
Olyan fontos anyagok vannak benne, mint kalcium, réz, vas, cin, szelén és magnézium, no és a B-, C-, és H-vitaminok.
Mint írtam – tejsavóból készítik – hevítve, akár a túrót, ecetsavval, vagy citromsavval bírják rá a kicsapódásra. Amúgy az orda nagyjából azonos az olasz ricotta sajttal. A hevítés után először zsendice keletkezik, majd ezt is sűrítik, pontosabban átszűrik, csurgatják, mint a túrót, vagy sajtot – így készül az orda.
Természetesen a sajtkészítésnél képződött anyaghoz viszonyítva ez jóval kevesebb, lágyabb, Ha tartósabbá akarják tenni, akkor sóval gyúrják össze.
Nagyon jól emészthető tejtermék, jóval kisebb a kalóriatartalma.
Ezt a fajta palacsintát készítik úgy is, hogy csak egyik oldalát sütik meg, másik oldalát megkenik az ordás krémmel, de az is elfogadott módszer, hogy mindkét felét készre sütik.
Az ordás palacsinta hozzávalói –
- 0,6 kg liszt,
- 7 dl tej,
- 3 dl ásványvíz, szódavíz, vagy sima víz,
- 2-3 tojás,
- hármas csipetnyi só,
- zsiradék a sütéshez
- Tölteléke a következő –
- 70-80 dkg orda,
- 15 dkg kristálycukor,
- 1 tasak vaníliás cukor – ez elhagyható,
- 3 evőkanál tej,
- egy szép nagy csokor kapor
Elkészítési módja a következő –
- Először is – palacsintatésztát készítünk, úgy mint máskor. A lisztet, a sót, a tojást kis tejjel összekeverjük úgy, mintha nokedlit csinálnánk, aztán felhígítjuk a maradék tejjel meg a valamilyen vízzel. Letesszük kicsit pihenni.
- Elkészítjük az ordás tölteléket. A kaprot megmossuk, majd deszkán, pici sóval megszórva apróra vágjuk.
- Egy tálba rakjuk a kaprot, hozzáadjuk a kristálycukrot, esetleg vaníliát, pici tejet, majd mehet bele az orda is. Összekeverjük az egészet. Tej helyett rakhatunk tejfölt is, ha úgy tetszik.
- Ha ezzel megvagyunk, akkor elkezdjük a sütést.
- Ha zsírt használunk, akkor olvasszuk fel, és tegyük a palacsintasütő közelébe – így nem fog megdernedni, könnyen adagolható.
- Ha olajat – akkor egyszerű a dolgunk. Az esetben akár a palacsintatésztához is adagolhatjuk kikeverve – akkor alá csak a legelején kell tenni keveset.
- Felhevítjük a palacsintasütőben a zsiradékot, aztán beleadagoljuk a valamivel több, mint fél merőkanálnyi palacsintatésztát.
- Persze ez az adag függ a palacsintasütő, no meg a merőkanál méretétől is.
- A tészta mindkét oldalát megsütjük, és egymás után kisütjük az egészet. Nem érdemes tárolni, hűtőbe tenni, mert állás után nehezebben süthető.
- Ha az összes palacsinta kisült, akkor a krémmel megkenjük, és feltekerjük. Illetve jobb ha nem kenjük, hanem egy kanálnyit a palacsinta alsó egyharmadára rakunk, kétoldalra eligazgatjuk, aztán feltekerjük. Így vastagon lesz benne a töltelék.
- Fentebb már említettem, hogy a ricotta lényegében ugyanebből az összetevőkből áll – ezért aztán természetesen készíthetjük abból is.
- És hát – bár akkor nem ordás, hanem túrós lesz a palacsintánk – ezzel az ízesítéssel nyugodtan összehozhatjuk zsíros tehéntúróból is. A lényeg, hogy könnyen kenhető legyen.