
Imádjuk a hurkát, mi – magyarok egykor jó pár fajtáját készítettük, mára maradt a májas, és a véres. De miért robban a hurka?
Miért van az, hogyha hazavisszük a gyönyörű hentesárut szinte minden második esetben kicsattan, bosszantva a konyhatündéreket? Pedig minden alkalommal ugyanúgy csinálunk mindent…
Vágtatok már disznót? Ha nem is, disznótorban biztos voltál már…
S biztos ettél frissensült hurkát ott. Volt, hogy kirepedt, s kifolyt a tepsibe? – Ugye, hogy nem?
Mi lehet ennek az oka? Hogy van az, hogy a frissen készítettel nincs semmi gond, amit meg veszel – esélyesen pukkadozni fog?
Próbáljuk meg megoldani a nagy titkot – miért robban a hurka…?
Hogy is készül a hurka?
A megabált, és nagyjából megfőtt alapanyagokat nedves sertésbélbe töltik. Sőt – utána még egyszer jön az abálás.
S ha disznóvágáson vagy – ha elkészült a hurka, utána már sütik is – hisz a vendégeket valamivel traktálni is kell.
A végeredmény meg tökéletes lesz, ropogós külső réteg, egy árva pisszenés nélkül.
Ha megveszed a hentesnél mi történik?
Először esélyesen valahol elkészítik, aztán esélyesen ládában szállítják, kirakják a pultra.
Készítésétől számolva eltelik minimum pár óra, de akár több nap is.
Utána megveszed, becsomagolják Neked esélyesen papírba, hazaviszed, berakod a hűtőbe. De ha azonnal készíted, akkor sem lehet azt mondani, hogy most ugrott ki az abálóléből.
És ez a lényeg.
Ugyanis a bél, amibe a hurkát töltik – ugyanúgy viselkedik, mint minden szerves anyag, ami ha nem kap nedvességet – kiszárad.
És ami kiszárad, az sérülékenyebb is. Ott van például a kézbőröd. Ha érdes, száraz, esélyesen kicsattanhat, fáj.
Ha a hurka „bőre” szárad ki, ott a kiscsattanáson keresztül sütés közben kiáradnak a gőzök, és szétfeszítik még jobban, a nyomás hatására kitüremkedik a töltelék egy része, pedig ezt akarnánk elkerülni a legjobban.
Van egy megoldás erre a problémára!
Ha nem hiper-szuper friss a hurka, vagy ha boltban vetted – netán már jó ideje a hűtőben várja sorját – sütés előtt rakd bele annyi langyos vízbe, amennyi ellepi őkelmét.
Néhány perc alatt a „bőr” megtelik nedvességgel, de várjál azért legalább 10 percet. Nem lesz gond vele, nem szívja magát tele vízzel – amúgy semmi baj nem lesz belőle – sőt hasznos – ha a sütőben gőz is van.
A hurkát laza zsírral le is kenheted, a tepsit, vagy tálat amúgy is ki kell kenned. Villa hegyével megszurkáljuk néhány helyen, aztán mehet a forró sütőbe.
Ha így sütőd – biztos a siker!