
Hihetetlennek tűnik, de a karácsonyi mákos bobajka-mákos guba, gubó nem csak nálunk ismert csemege, hanem például a németeknél, és a lengyeleknél is hasonlóan készítik.
Karácsonyi finomság, a böjti csodavárás része volt. A mák a szerencsét, gazdagságot jelképezi, a méz megédesíti a jövő évet – ezért fogyasztották az ünnepen.
Bár manapság már inkább néhány napos sima kifliből készítik, azonban eredetileg ezt házi kelt tésztából sütötték. Hétköznapokon meg sima kenyértésztából.
A karácsonyi mákos bobajka-mákos guba hozzávalói:
- 1,5 dkg élesztő
- 3 dl tej (liszttől is függ mennyi kell)
- egy evőkanál cukor
- 5 dkg zsiradék dagasztani
- 5 dkg zsiradék beledolgozni a végén
- fél kg liszt
- só
- néhány deka olvasztott vaj a forgatáshoz
- 20 dkg mák
- esetleg 15 dkg porcukor
- citromhéj
- méz
- ha szeretjük, akkor vanília mártás (hígabbra főtt vaníliás házi krém)
A mákos guba elkészítési módja a következő :
- Az élesztőt egy kis cukros, langyos tejben felfuttatjuk.
- Átszitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a többi langyos tejet, megszórjuk pici sóval, mehet bele a felfuttatott élesztő, kis zsiradék, és jó alaposan átdagasztjuk, aztán mikor már szép sima, hólyagosodik, és a kezünkön és a dagasztó edényen sincs már nagyon tészta moszadék, akkor elkészült.
- Ha idáig megvagyunk, akkor dolgozzunk bele még nagyjából 5 dekányi zsiradékot. Puhább, foszlósabb lesz a tésztánk, meghálálja a gondoskodást.
Letakarva letesszük pihenni, hogy keljen. - Ha duplájára nőtt, akkor kiborítjuk lisztezett deszkára, aztán széthúzzuk az egészet, nem kell nyújtani.
- Az ellapított tésztát felvágjuk 5-6 csíkra. A jól megkelt kalácstésztából ujjnyi vastag hengereket sodrunk, oly hosszúak legyenek, mint a sütőlemezünk, tepsink. Egymás mellé rakjuk és közben olvasztott zsiradékkal lekenjük.
- A sütőlemezt nem kell kenni, ennek a nélkül is ragadásmentesen kell sülni. Ha mégis félnénk tőle, akkor sütőpapírt rakjunk alá.
- Ha a sütőlemez megtelt, kés hátával keresztben mélyedéseket alakítunk rá, mintha kockára vágnánk fel. Valójában erre a mélyedésre azért van szükség, mert kisütés után itt tördeljük el.
- Mutatósabb lesz, mintha csak úgy sikerülne. Ezután még pár percet (negyedóra) kelesztjük, jó meleg sütőben (180 fok) szép világos kifli színűre sütjük. Ne legyen sötétebb, mert akkor a túlsült tészta ízét éreznénk rajta, nem hagyná érvényesülni a mák és méz finomságát.
Használatkor aztán karácsonyi mákos bobajka-mákos guba tészta alapot kockára tördeljük
…forró tejet öntünk rá, óvatosan, merőkanalanként, csak annyit, hogy a tészta megpuhuljon. Fontos, hogy egyben maradjon, mert úgy mutatós.
Utána kiszedjük, olvasztott vajjal megcsurgatjuk, átkavarjuk – hogy mindenhová jusson – és az előre megdarált, porcukorral, reszelt citromhéjjal összekevert mákba megforgatjuk őket. Tetejét forró mézzel csurgatjuk meg fogyasztáskor.
Van, aki csak mézet használ az édesítésre, de ez esetben vagy már a tejbe rakjunk belőle, vagy pedig csak legvégén tálaláskor, mert a mákkal összekeverve nehezen lehetne egyenlően elosztani a bobajkán.
Citromhéj nem fontos bele, mint ahogy a vaníliás öntet sem. Van aki azzal imádja, van akinek viszont a mák és a vanília kesernyés ízhatást eredményez. (jelen… 🙂 )
Nagyon finom lesz viszont a bobajkánk, ha tálalás előtt max negyedórára berakjuk a sütőbe. Egyrészt forró lesz, másrészt viszont a pirulás miatt kap egy plusz kis csavart.
Ezután felforrósított méz a tetejére – és már falatozhatjuk is a karácsonyi mákos csemegénket!
Fotó: Wikipedia.org/Készítette: Robert Pinter – https://www.flickr.com/photos/probesz/12408708475, CC BY-SA 2.0,