
Az eredeti bécsi farsangi fánk (Wiener Faschings Krapfen) elkészítése kicsit munkaigényesebb, mint magyar párja, de egy próbát megér…
Fontos tudni, hogy ez esetben is minden összetevőnek langyosnak kell lenni. Tehát ha fánkot akarunk készíteni, akkor az élesztőt, tejet, cukrot, lisztet – sőt még a deszkát és az edényeket is előtte szobahőmérsékletre melegítsük fel.
Plusz – huzat se legyen, s ha télen készítjük – a fűtés is jó legyen.
Miből készül ez a fánk?
- Hozzávalók:
- 60 deka liszt,
- 2 deka élesztő,
- 10 deka vaj,
- 6 deka cukor,
- 3 tojássárgája,
- 1 kávéskanál rum,
- reszelt citromhéj,
- 5 deka szilárd (kemény) barackiz,
- tej és disznózsír.
És hogy készül a hozzávalókból az eredeti bécsit farsangi fánk?
- Nyolcadliter (1,25 dl) langyos tejben az élesztőt feloldjuk és kissé megmelegített liszttel kovásszá keverjük. Letesszük futkorászni. 🙂
- A tojássárgákat, cukrot, csipetnyi sót és a reszelt citrom héját habüstben elkeverjük – természetesen tál is megteszi – és meleg vízfürdőbe állítva amennyire csak lehet felverjük.
- A liszt mennyiségéből kb 10 dekát félreteszünk a deszka behintésére.
A többi lisztet, melyet egy kevéssé szintén előzőleg megmelegítettünk, egy öblös tálban a kovásszal, a felvert tojássárgával és a szükséges langyos tejjel tésztává keverjük. - Majd hozzáadva a felolvasztott vajat és rumot, mint a kalácstésztát alaposan kidolgozzuk, de nem kézzel, hanem fakanállal.
Aztán a liszttel jól behintett táblára rakjuk a tésztát – kinyújtjuk és a fánkkiszúróval annyi kerek mintát nyomunk a tésztára, ahány fánkot akarunk készíteni. - Az ily módon (még csak) megjelölt kerek minták közepébe egy-egy kis halmocska kemény baracklekvárt rakosgatunk.
A másik felét a tésztának a fánk kiszúróval kiszaggatjuk és pontosan ráillesztjük a megjelölt és barackízzel megtöltött mintákra. - A széleket ujjunkkal jól lenyomkodjuk és egy kicsivel kisebb átmérőjű fánkszaggatóval kiszurdaljuk. Ha nincs kisebb az sem baj, a lényeg hogy jól illeszkedjék.
Most a kiszaggatott fánkokat egy meglisztezett abroszra megfordítva egymás mellé helyezzük. - A fölösleges lisztet egy ecsettel kissé lesöpörjük és szalvétával könnyedén betakarva, meleg helyen kelni hagyjuk.
- A tésztamaradékot pici meleg tejjel sima tésztává gyúrjuk, s belőle is a fenti eljárással fánkokat készítünk.
- A megkelt fánkokat aztán az eddigi felső oldalukkal lefelé tesszük a forró, de nem túlhevített zsírba, zsiradékba.
- A sütés első félidejében befedve sütjük a fánkokat. Mikor aztán a zsírban megfordítottuk, akkor befedetlenül készre sütjük.
- Előfordul, hogy a fánkok önmaguktól megfordulnak a zsírban. Ez annak a jele, hogy a fánkok nem keltek meg eléggé vagy a zsír volt túl forró
Kelesztés közben – sem a tálban, sem kiszaggatva az asztalon – nem szabad hogy huzat, vagy hideg érje a fánkokat. - Kisütés után még melegen porcukorral hintjük be, vagy megfogatjuk porcukorban.