
A boros kocsonya igazi szilveszteri különlegesség. Bár egyáltalán nem újítás, egykor a kocsonyát borral főzték, savanykásan. Hideggének hívták.
Fontos, hogy olyan hús legyen benne, ami bőrös és csontos is, de annyira azért ne legyen kövér, mint a „mezei” kocsonyaalap.
Ezért ennél bőrös tarját használunk. Annak bőrét-kövérjét leszedhetjük főzés után gond nélkül, csontjáról pedig pillanat alatt lejő.
Persze tehetünk mellé kedvünk szerint más húsokat is, de arra vigyázzunk, hogy legyen benne arányosan elég csont és bőr – ettől függ ugyanis a kocsonyásodás.
Ha tudunk szerezni mellé jó kis porcos csontot – nyugodtan főzésre mellé tehetjük.
Ugyan használhatnánk hozzá zselatint is – de minek, mikor természetes úton is megoldhatjuk a kötését.
A boros kocsonya hozzávalói –
- 2 kg kg bőrös sertéstarja
- 4 db hagyma
- 5 babérlevél
- 1 kávéskanálnyi szegfűbors – lehet több is
- 1 kávéscsészényi borecet (1-1,5 dl)
- 6 dl fehérbor
- 1,4-1,6 liter víz
- 3-4 dkg só
A kocsonya elkészítésének módja –
- A bőrös tarját megmossuk, és felrakjuk főni a vízzel, a borral, és a borecettel. Hozzáadjuk a sót, babérlevelet, szegfűborsot, bort, és borecetet is.
- A hagymát megtisztítjuk, és felszeletelve beledobjuk.
- Nagyjából 4 órán keresztül keresztül főzzük, de először felforraljuk – azt lehet nagy lángon is, utána viszont már takarékon tötyögtetjük.
- Ha már olyan puha, hogy a csontról leválik, akkor kivesszük a húst, leszedjük a bőrét, kövérjét, a csontról leválasztjuk, majd a húst kedvünk szerint feldaraboljuk.
- Elosztjuk nagyjából 8 tányérral, vagy tálkába. Díszíthetjük tojással is, de anélkül is nagyszerű.
- Ha a kocsonyát tálra akarjuk fordítani, akkor nagyon jól mutat rajta, ha a tálka aljába rakunk egy levél petrezselymet. Igazán mutatós dísz.
- Dermedésig hűtőszekrénybe rakjuk – aztán akár fogyaszthatjuk is.