
Sokan hallottunk már a babos tészta fogásról, ám kevesen tudjuk – valójában mit takar. Ha fontos, hogy az étel olcsó, és finom legyen – ez a tökéletes választás.
A bab egy értékes zöldfélénk, száraz hüvelyes – a tészta fehérjét és szénhidrátot tartalmaz, a zsiradék is ott az ételben – ha épp nem akarunk húsos ételt készíteni – bármi okból, érdemes rágondolni erre az ételre.
Persze, mint a legtöbb olcsó étel – egy kicsit több munkát igényel az „odarakomfőéskész” fogásoknál, no de valamit valamiért….
A babos tészta recept hozzávalói –
- 1/2 kg finomliszt
- néhány tojás és esetleg víz
- 1/2 kg tarkabab
- egy fej hagyma – lehet nagy is, ha szeretjük
- 2-3 evőkanálnyi zsiradék
- só
- esetleg bors (van aki paprikát is rak bele)
Elkészítési módja a következő –
- A babot előző nap beáztatjuk, előtte persze átválogatva. Másnap aztán felrakjuk főni sós vízben.
- Míg a bab fő, addig meggyúrjuk a tésztát.
- A lisztet tálba rakjuk, beleütjük a tojásokat – először pohárba – majd annyi vizet rakunk hozzá, amennyi szükséges. 4-5 tojásnál már vízre nincs szükség.
- Az anyagot összegyúrjuk, két cipóba osztjuk, átgyúrjuk, és lerakjuk pihenni – immár a deszkára letakarva. Nagyjából negyedóra után lisztezett deszkán egymás után kinyújtjuk őket, majd laskának felvágjuk.
- Ha géppel tesszük könnyű dolgunk van, ha kézzel, akkor sincs túl nehéz, hisz egy kicsit hagyjuk a tésztát szikkadni – nem kell hosszú idő – főleg ha jó idő van a konyhánkban, és nincs pára.
- A deszkán parányit lisztezve feltekerjük a nyújtófára, a fa hátán végig vágjuk, a csíkot keresztben megfelezzük, egymásra rakjuk szépen, aztán elkezdjük vágni valamivel keskenyebben, mint egy centiméter.
- Néhány vágás után fellazítjuk a tésztacsíkokat, lazán picit levegőbe „dobálva”, és haladunk tovább.
- Ha elkészültünk az egésszel, akkor sósan felforralt vízben kifőzzük, leöblítjük, összekavarjuk egy kis zsiradékkal.
- Közben a bab megfőtt, akkor leszűrjük.
- A hagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk, és zsiradékon szépen megpirítjuk, sárgásra.
- Hogy a babot egészben hagyjuk, vagy összetörjük az már a mi dolgunk. Ha egészben hagyjuk, akkor szebb a tészta, ha összetörjük, úgy meg finomabb.
- A lényeg, hogy akár egész, akár törött, rárakjuk a pirított hagymát, átkavarjuk, aztán a tésztával is ezt tesszük. Szépen, lazán, alulról felfele.
- Megkóstoljuk, ha kell utána sózunk. Ha szeretjük, akkor ehetjük borssal is. Nagyon laktató étel.