
A malachús mai napig az egyik legolcsóbb pecsenyének való – így a lecsós malacsült a takarékos konyha egyik alapja lehet.
Persze minden relatív, hisz más húsokon nincs rajta a kövérje, a csont, és a bőr. Ám ezeket is jól hasznosíthatjuk – a csontokat kivéve.
A húst a végén tarhonyával rétegezhetjük – így még különlegesebb lesz.
A lecsós malacsült tarhonyával hozzávalói a következők –
- 1 kg sovány malaclapocka,
- 4 evőkanál zsiradék,
- 30 dkg tarhonya,
- 4 dkg füstölt szalonna,
- 5 húsos zöldpaprika (az egyik lehet csípős),
- 2 paradicsom,
- 1 nagy fej vöröshagyma, vagy 2 átlagos,
- 1 dl zsírszegény tejföl,
- egy lapos evőkanálnyi só,
- őrölt bors,
- piros fűszerpaprika.
Az étel összeállítása az alábbiak szerint történik –
- A malachúst – mintha pörköltet készítenénk – kockákra vágjuk. Ha a bőre alatt zsír van, azt kivágjuk, kiolvasztjuk, ha nincs, akkor helyette a megtisztított, felaprított vöröshagymát más zsiradékon pároljuk üvegesre.
- Pirospaprikával megszórjuk, a malachúst hozzáadjuk, és sóval meg borssal ízesítjük. Mindig csak egy kevés vizet aláöntve, majdnem puhára pároljuk.
- Ekkor a lecsumázott, de a magházával együtt feldarabolt zöldpaprikát meg a cikkekre vágott paradicsomot belerakjuk, együtt megpuhítjuk, majd a tejfölt hozzákeverve, egy-két percig összeforraljuk.
- Közben a füstölt szalonnát kis kockákra vágjuk, és a pörcöt is benne hagyva, a tarhonyát aranysárgára pirítjuk. Forró vízzel felengedjük. Sózzuk, ha szeretjük ételízesítővel ízesítjük, és puhára pároljuk.
- A kész tarhonya egyharmadát egy mély tűzálló tál aljára simítjuk, erre a lecsós, tejfölös malachús fele kerül, majd a rétegezést megismételjük. A tetején lévő tarhonyát a maradék pörköltjével meglocsoljuk, és a sütőbe tolva, jól átforrósítjuk, úgy tálaljuk.
- Ha a malachús csontos, hagyjuk benne a féldarabolt csontot is, mert attól a pörkölt zamatosabbá válik, de mielőtt a tarhonyával rétegeznénk, a húst csontozzuk ki.